FAZLA SODA İÇMENİN ZARARLARI

Bilindiği üzere soda içmek faydalıdır. Ancak nereye kadar?
Merak etmeyin size öyle okumaya üşeneceğiniz bir bilgi yığını sunarak değil de, daha yüzeysel anlatacağım sodanın zararlarını.

Öncelikle fazla soda tüketildiği zaman böbrekler tembelleşiyor ve karşımıza kötü bir sonuç çıkıyor. Böbrek taşı!
Sade sodaya oranla meyveli sodalar da oldukça fazla tüketiliyor. Bunların içerisinde bulunan tatlandırıcılar, vücudun zarar görmesine yol açıyor. Aşırı tüketiminde tabii ki.

Aşırı tüketim derken?


Günde 2 şişeden fazla soda içiyorsanız bilin ki aşırı soda içiyorsunuz. Bununla beraber pankreas kanseri riskini de %80'lere çıkarıyorsunuz. Meyveli sodada bulunan tatlandırıcılar kandaki insülin miktarının artmasına ve pankreas kanser hücrelerinin daha hızlı bölünüp çoğalmasına yol açıyor.

Sonuç olarak aşırı soda içmeyin. Her şeyin fazlası zarar.                                   

KAYI BOYU'NUN SÖĞÜT'E GELİŞİ

  
Osmanlıların atası olan Gündüz Alp'in oğulları Ertuğrul,Gündoğdu,Dündar ve Sungur Tekin babalarının vefatından sonra bir müddet Pasin Ovası'nda ikamet ederlerdi. Bunlardan Gündoğdu ve Sungur Tekin
ata yurduna geri dönerken Ertuğrul ve Dündar İç Anadolu'ya hareket ederler. Ertuğrul Bey'in yanında  400 kadar cengaveri vardır. 


  Yollarına giden bu 400 gazi bir tepeyi aşmışlardır ki karşılarında adeta kıyametin kopmakta olduklarını görürler. Tam bir ölüm kalım savaşı verilmektedir. Biraz yaklaşınca Moğol eşkıyasının Selçuklu kuvvetlerini kıskaca almış olduğunu fark ederler.
  Ertuğrul Gazi,"Hey gâziler! Cenge rast geldik. Yanımızda pusat taşırız. Korkak gibi geçip gitmek erlik değildir.Söyleyin ne edelim?" diye sorar:
"Mağlup olana yardım etmek çok zordur,kendimizi tehlikeye atmayalım" derler.
Bunu duyan Ertuğrul Bey:
  "Erlik,zor durumda olan kardeşlerimize yardım etmektir. İşleri kolay ola idi yardıma ne gerek vardı.Haydi bu dar zamanlarında Hızır gibi, biçarelerin imdadına yetişelim."
Beylerinin bu sözlerini işiten yiğitler hemen pusatlarına sarılırlar ve şahin kargaya saldırır gibi Moğolların içine dalarlar. Şimdi galipler mağlup,mağluplar ise galip olmuştur. Meğer Kayıların yardım ettiği Selçuklu kuvveti bizzat Sultan Alaaddin'in birliği imiş.Az önce Moğol eşkıyasının arasında heybetiyle bir volkan gibi kaynayan genç Sultan'ın huzurunda el pençe divan durmaktadır.
Sultan Alaaddin Ertuğrul Bey'in alnından öper ve:
-  Domaniç ve Ermeni dağlarını yaylak, Söğüt'ü ise kışlak olarak size verdim.Cenab-ı Hakk yardımcınız olsun. 

Kaynak: Ahmet Şimşirgil- Kayı I -Ertuğrul'un Ocağı 

KAYSERİ İNSANININ ÖZELLİKLERİ

Bu insanlar oldukça samimi insanlardır.Genelde maddi konularda uyanık davranırlar.Yani kendilerine para kazandıracak şeylere eğilimleri vardır.(Aslında tüm insanlar öyledir) 

Kayseri'nin insanı,eli açıktır ancak

YÜZME VE DERİN DALIŞIN VERDİĞİ KEYİF

Yüzme öğrenmenin farklı yolları vardır. Bunun en güzeli köyünüzdeki bir derede veya denizde yüzme öğrenmektir.

ERCİYES DAĞI

Orta Anadolu'nun bağrında yükselen etekleri uzun nazlı bir geline benzeyen Erciyes Dağı'ndan başlayacağım.Erciyes Dağı Türkiye'nin