KİM OLDUĞUNU UNUTANLAR...

Sizlere "İstanbul'da yaşamanın psikolojik etkileri nelerdir? İstanbul'da yaşamanın dezavantajları" ile ilgili yazımla baş başa bırakıyorum...

    İstanbul, bir acayip şehir...Bu şehre gelenler gerek iş imkanları,gerekse çocuğunun eğitimi için taşınıyor.Bu sebepler çoğaltılabilir elbette. Ama bu şehirde yaşayanların psikolojik sorunları,diğer şehirlerde yaşayanlara oranla çok daha fazladır,bunu kimse inkar edemez. İçine hapsettiği çoğu insanın ruhu sıkılıyor bu şehirde.

Peki neden böyle? Bu sadece göç edenlerde değil, orada doğmuş ve büyümüş olanlarda da görülüyor. 

Şunu en baştan söyleyeyim, genellikle İstanbul'a girdiğiniz andan itibaren yapmacık bir hayat sizi bekliyor. 


Bu benim yaptığım bir genelleme olsa da gerçeklik payı büyük. Bunu - kendim de dahil olmak üzere - birçok insanda gördüm. Daha dün kendi öz ağzıyla konuşurken, bu kente gelenlerde bir kibarlaşma çabası,bir ortama ayak uyduracağını sanarak yapmacık davranma halleri görülüyor. Ama gerçekten bunu yapanlara hak veriyorum. Adamın kendi ağzıyla konuşması bu modern şehirde "Kaba konuşma" olarak algılanırsa olacağı budur. 


İstanbul'da yaşayan İstanbullu sayısını bilen biliyor. İstanbul'un yarısını Sivaslılar ve Rizeliler oluşturuyor. Bunu bilmeyen yok.
Ama Rize'den göç eden de,Sivas'dan göçen de İstanbul sınırları içerisinde bambaşka biri oluveriyor. Daha doğrusu buna zorlanıyor.
İnsanlar da doğal olarak buna tepki veriyor tabii. 

Tabii bu işin bir boyutu. Buna benzer bir diğer boyutu da modern şehirlerde,dindar olmanın aşağılanması ve kendi öz dininden baskıyla uzaklaştırılma. İstanbul'da bir çevre edinip asosyallikten uzaklaşana kadar, yani kendi özüne dönmeye başlayana kadar, bu durum süregeliyor. Aslında gerçekten iman etmiş bir insan bunlara aldırış etmez. Ama gençlerimizde bu durum daha bir artış gösteriyor. "Dindar olan kişi yobazdır" diye bir safsata var ki çok ilginç. Ateistlerin uydurduğu bir şey. Ama bunun halka nasıl aşılanmaya çalışıldığı da bariz belli oluyor. Yani dinine bağlı olan kişi baskıyla toplumda dışlanıyor, bu "Modern" şehirde. İmanı sağlam olanın psikolojik sorunu felan olmaz. Bunu bilen bilir.Çünkü o insan çevreden gelen baskının etkisinde kalmaz. Kendisi ortam ayak uydurmaya çalışmaz,ortamı kendisine uydurur. Dilsiz şeytan olmaya göz yumamaz ki o insan. Ve dilsiz şeytan olmadığı için daha da dışlanır ve o beyinsizler kadrosu tarafından "Yobaz birey" ilan edilir. Yobaz ne demekse,onun bile anlamını tam olarak bilmeyen ve saçma sapan, ne yaptığını,nereden geldiğini ve kim olduğunu unutan bir topluluğa dahil olmak isteyen insanlar maalesef çoğunlukta. 

Bu çoğunluğu artıranlar ise yine bu hayat adasında " Kim olduğunu unutanlar. "1 yorum: