Tasarımları Birbirinden Güzel 5 Köprü

 Son yüzyılda yeryüzündeki gelişmiş ülkeler hayrete düşüren devasa yapılar konusunda birbiriyle yarışmaya başladı. Onların bu yarışının tek galibi ise biz ziyaretçiler olduk. 

 Dünya'daki "en" köprüleri araştırdık ve sizler için 5 tanesini seçtik. Bu ilginç köprülere birlikte göz atalım.1) Banpo Köprüsü

Gördüğünüz bu rengarenk köprü Güney Kore'de. bulundurduğu 10.000 delik sayesinde dakikada yaklaşık 200 ton su püskürtebiliyor.


2) Hangzhou Bay Köprüsü 


Çin denilince akla Çin Seddi gelse de Hangzhou Bay köprüsü de oldukça ünlüdür. Dünyanın en uzun okyanus yapısı olma özelliğini gösteren bu köprü Ningbo ve Şangay'ı birbirine bağlıyor.

3)Helix Köprüsü                          

  Helix Köprüsü tamamen yayaların kullanımı için yapılmış olup DNA Sarmalından esinlenilerek yapılmış dünyanın en görkemli köprülerinden bir tanesidir. Singapur'da yer alıyor.

4) Millau Viyadüğü

Fransa'daki bu köprü yüksekliği ile dünyaya nam salmış köprülerdendir. Ayaklarının yüksekliği 323 metredir. 5) Yavuz Sultan Selim Köprüsü59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 320 metreyi aşan kule yüksekliği ile dünyanın en yüksek kulesine sahip asma köprü tamamlandı. Tam olarak sistem oturduğunda eminim ülkemizin gurur kaynağı olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder