Kontakt Lens Zararlı Mıdır?

Kontakt lens genelde dış görünüş olarak gözlüğe tercih edilmektedir(Tabi haklı olarak). Ancak gözlük takmamak için kendinize zarar verebilirsiniz.
Her işin başı sağlıktır. Ayrıca gözlük kullandığınızda kötü falan durduğunu düşünüyorsanız, zaten gözlük bir süre sonra size yakıştırılacaktır. O zaman da asıl gözlüğü çıkarınca çirkin görüneceksiniz. Bu konuda tecrübelerim var bana inanın.

   Evet ne diyordum, lens öncelikle temizliğine dikkat etmediğiniz taktirde çok kötü enfeksiyonlara kadar gözünüze zarar verebilir.

Kontakt lensin zararlı olup olmaması, temiz olup olmamasına bağlıdır. Onların daha ne kadar süre temiz kalacağını ise bizim lens kullanımındaki tutumumuz belirleyecektir. Göz en hassas organlarımızdandır. Kullanacağınız lensin hijyenik olmasına özen gösterin.


Ayrıca, göz kuruluğu olan, alerjik reaksiyonlara karşı hassas bünyeli olan, kişiler lens kullanmadan önce mutlaka doktor tavsiyesi almalılar.

Kontakt lensi,uyuyacağınız zamanlar çıkartmanızda fayda var. Sonuçta uyurken ne tarafa döneceğimiz belli olmuyor.
Bu lensleri çok uzun süre gözde tutmamak gerekli. Neden mi? Korneaya zarar verir. 

Aynı zamanda uyurken lensinizi çıkartmazsanız, uyku esnasında korneaya basınç olacağı için korneanın dolaşımını bozabilir ve bir görme kusuruyla karşılaşabilirsiniz.

Lens kullanırken bir de normal durumlar için gözlük kullanmalısınız. Ne de olsa lensi çoğu kişi dış görünümü için takıyor. Evde lensle dolaşmanıza gerek kalmaz.
Denizde veya havuzda kontakt lens takılır mı?

Denize veya havuza girerken lens takmak zaten şüphelidir,yani herkesin kafasında,"Takılmaz herhalde" diye bir algı vardır. Bu algının doğruluk payı bulunmakta. Havuza ya da denize girerken lenslerinizi mutlaka çıkartmalısınız. Çünkü gerekli önlemi almazsanız mikroorganizmalar göz korneasında enfeksiyona neden olabilir. Ve bu da körlüğe kadar götürebiliyor.

Ayrıca farkında olmadığınız bir anda lensiniz çıkabilir. Ama su geçirmeyen deniz gözlüğü kullanırsanız,lens takmanızın herhangi bir zararı olmayacaktır.
         

Kategoriler: Kontakt lens takmak zararlı mı? Havuzda kontakt lens takılır mı? Denizde kontakt lens takılır mı? Denize girerken kontakt lens takılır mı?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder