Ders Çalışamayanlara Tavsiyeler


Bugün öğrencilere özel bir yazı hazırladım. Ders çalışamamak mı?  Zamanın çok az sınavlar yaklaşıyor.

"Ne yapsam da oturup doğru düzgün ders çalışamıyorum!" diyorsan bu yazıyı okumadan geçme.

Öğrenci kardeşim,önce sana birkaç tane tüyo vereceğim ders çalışmakla ilgili. Ders çalışmaya engel olan durumları göstereceğim.


1)Çalışma düzeni

Öncelikle kendine bir çalışma düzeni belirlemelisin. Hangi gün ne kadar veya hangi gün hangi derse çalışmayı planlıyorsun?  Diyelim ki matematik sınavın daha erken olacak. O zaman matematiğe yoğunlaşmalısın. 

Eğer çok sıkılıyorsan aralarda sevdiğiniz bir derse göz gezdir. O ders de mümkün olduğunca sınav tarihi yakın bir ders olsun. Tabi ki daha sonra fiziğe geri dönmen gerekecek.

2)Posterlere dikkat!

Odanda mümkün olduğunca poster bulundurma çünkü zaten derse zor konsantre oluyorsun, bir de gözün ona ilişirse yandın.

3)Ders çalışırken kafam başka yerlere gidiyor

Bugün neler yaşadığını bir kenara bırakamıyor musun? O zaman eve geldikten sonra 45 dk kadar spor yap. İstersen mahalle maçı yap. Veya 45 dk evde sağa sola da zıplayabilirsin. Ama hareket et ve enerjini at. Mesela ben biraz futbol oynadığımda kafamı çok iyi dağıtır. Zaten 45 dakikada fazla yorulmazsın diye düşünüyorum.

4)Odadaki cihazlara dikkat!

Bilgisayar,telefon vs. hepsinden bahsediyorum. Odanda bunlar bulunduğu sürece başarılı olman biraz zor dostum. Video mu izleyecektin. Tabi tabi ders videosu izleyecektin değil mi? Tamam odanda bulunsun o zaman. O bilgisayar, hadi onu geçtim o telefon senin önünde olduğu sürece kafanın estiği her şeye tıklayacaksın öyle değil mi? Bunu kendin de gayet iyi biliyorsun aslında.

Oyalayan teknolojik aletleri odadan at!  Kendi iyiliğin için. 

Ama ders videosu izleme işini önceden bilgisayara indirip interneti kapatarak yapabilirsin.5)Yayılacak bir ortam

Evet biraz açık sözlü yazıyorum. Odada uykunun geleceği bir ortamda ne kadar dayanabilirsin ki. Uyku iyidir hoştur ama uyuma zamanı gecedir. Sonra gecenin 2'sinde kalkıp uyuyamayacaksın. Gitti güzelim günün. Ertesi güne de uykusuzluk beraberinde gelecektir.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder