OKÇULUK SPORUNUN FAYDALARI

Uzun süreli bir araştırma ve derlemeden sonra okçuluk sporunun faydalarını kendi yorumumla açıklıyorum. Umarım faydalı olurum.

Okçuluk,biz Türkler'in olduk olası yaptığımız en önemli sporlardan biridir. Bundan asırlar önce biz okçuluğu savaş için bir gereklilik olarak görmüş olsak da günümüzde de tüm dünya tarafından sevilerek yapılan bir spordur.Yıllarca bu sporu at binmekle iç içe geçirmişizYaklaşık M.Ö. 5000'den itibaren Altay Dağları ve çevresinde ortaya çıkan, daha sonra da  Orta Asya’ya tamamen egemen olan "Atlı Bozkır Kültüründe" atlara ve okçuluğa büyük önem verilirdi.

Okçuluk Sporunun Faydaları:

Modern okçuluğun da insana birçok faydası vardır:


  Dik bir duruş temin ederek, hareketlerine esneklik ve zarafet kazandırır.

√  Zihinsel bir spor olmasının yanı sıra disiplinli olmayı sağlar.

√  Dikkat ve konsantrasyon gelişimine katkıda bulunur. Kafanızı toplamanızı sağlar.


Bu sporu atın üzerinde yaptık,çünkü çoğu zaman at üzerinden atılan bir ok piyade olarak atılan bir oka göre çok daha önemlidir.

Ateşli silah icat edildiğinde bile onlar ok ve yayı tercih ediyorlardı. Çünkü klasik silahları her defasında pamuk,barut ile mermi doldurup ateşlemek zaman alırdı ve oldukça karmaşıktı.
Sipahiler denirdi onlara,hem atlı hem de okçu birlikleriydi Osmanlı ordusunda.Avrupa bunu çok şaşırtıcı bir şey gibi gösteriyor. Belki onlara göre gerçekten de şaşırtıcıdır. Ama biz Türklere göre hiç de zor bir iş değil. At binmek her Türkün doğasında vardır. Bu yüzden atın üzerinde yapılan okçuluk da fazla zor gelmez.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder