Türkiye'den Kıbrıs'a Su Taşıma Projesi

Bu projeyle Kuzey Kıbrıs'ın 50 yıllık su ihtiyacının karşılanacağı belirtiliyor. Adaya ulaştırılacak yıllık 75 milyon metreküp suyun 38 milyonu içme suyu, 37 milyonu ise sulama amaçlı kullanılacak.

Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı'ndan alınacak yıllık 75 milyon metreküp su, Türkiye tarafı 24 km, deniz geçişi 80 km ve Kuzey Kıbrıs tarafı 3 km olmak üzere toplam 107 km uzunluğundaki boru hattı vasıtasıyla Kuzey Kıbrıs'taki Geçitköy Barajı'na aktarılacak.
 KKTC’ye Su Temin Projesi, gerek kullanılacak teknoloji, gerek kat edeceği mesafe açısından küresel ölçekte önemli bir projedir. Taşıyacağı su miktarı açısından ise, ideal bir proje olmakla birlikte, geliştirilmeye açık bir proje niteliğindedir. 
 Türkiye'den KKTC'ye su taşıyacak olan Asrın Projesi 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu katılımıyla açıldı. Kronik bir su arzı sorununa sahip Kıbrıs’ta, Makarios’un "Ada'nın Türkiye’ye bağlanmasına asla izin vermem” ifadesinden yaklaşık 50 yıl sonra, Türkiye’den bir bağlantıyla su temini sağlanmış oldu. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder