Bordo Bereliler Hakkında 14 Bilgi

➠ 15 Temmuz gecesi darbeci hainin kafasına sıkan ve olay yerinde şehit edilen Kahraman Ömer Halisdemir'in anısına...                             
        Bordo bereliler,Türk Silahlı Kuvvetleri'nin özel birliklerine halkımız tarafından verilen addır.
 Yaklaşık 3 yıl boyunca aldıkları olağanüstü bir eğitimden sonra gerçek bir "Bordo bereli olmaya hak kazanırlar.


  Yurtiçinde 72 hafta süreli temel nitelikli kurslar gören askerlere,bu eğitimden sonra yurt içi ve yurt dışında ihtisas eğitimi verilir.(Görsel:Dağ II)


 Bordo bereliler aynı zamanda devlet büyüklerinin yakın koruma görevini de yerine getirirler. Bir nevi yeniçeri görevi görürler. Ayrıca bu birlikler özel kuvvetler komutanlığının iyi donanımlı diplomatlarıdır.

 Genellikle 1.75 - 1.90 arası boylarda olurlar. Özellikle gözlerinin çok sağlam olması gerekir, gözlük kullananlar bordo bereli olamaz.


 Aldıkları özel eğitimler ile ruhsal olarak da güçlendirilirler. Normal bir insanın psikolojisini alt üst edebilecek durumlardan kolaylıkla çıkabilirler.

 Kullandıkları silahlar genelde amerikan piyade tüfeği m-16 (bomba atarlı),bora (keskin nişançı tüfeği), rpg 7 (roket atar) biksi makineli tüfek,tabanca,bıcak gibi silahlardır.


 Bilinen komutanlarından biri Korgeneral Zekai Aksakallı'dır.


 Aralarındaki telsiz görüşmeleri bile tamamen kendilerine özgüdür ve kendi içlerinde belirledikleri kodlardan oluşur. Bordo bereliler en doğal arazi şartlarında elde edilebilecek malzemeleri bile imha aracı olarak kullanabilir. İnanılmaz baskı altında doğru kararlar verebilmeyi öğreten çeşitli eğitimlerden geçerler. (Görsel: Dağ II)


 Bordo berelilerin alımı gönüllülük esasına dayanır. İşkenceye,sıcağa soğuğa ve her türlü hava şartına dayanıklı olacak şekilde yetiştirilirler.

 NATO'nun düzenlediği uluslararası komando yarışmasında bordo bereliler 4 yıl art arda birinci olduğu için yarışma iptal edilmiştir.

 Kıbrıs harekâtında,pkk ile yapılan çatışmalarda,24 Ağustos'da başlatılan Fırat Kalkanı operasyonunda ve Zeytin Dalı harekâtı gibi önemli harekâtlarda aktif görev almışlardır.


                               

2 yorum: