Dünyada En Çok Kullanılan 11 Emoji

Emojiler hayatımızın her alanına girmiş durumda ve artık emoji yepyeni bir boyut kazanmaya başladı. Anlık ruh halini tek bir resimle anlatmak kesinlikle yazarak anlatmaktan çok daha pratik ve eğlenceli. Peki hangi emoji dünyada ve ülkemizde ne sıklıkla kullanılıyor?
Bir yandan bu sıralamayı yaparken diğer yandan da emojilerle ilgili birkaç bilgi vereceğim.

1. İlk emojiler Shigetaka Kurita tarafından NTT Docomo adlı telefon şirketinde kullanılmak amacıyla tasarlanmıştır.


2. ABD'de %17 lik,İngiltere'de ise %20 lik bir kullanım sıklığına sahip olduğu saptanan ve halihazırda dünyada en çok kullanılan emoji olan "Mutluluk gözyaşları" 2015 yılında Oxford Sözlüğü tarafından yılın kelimesi seçilmişti.3. Arap ülkelerinde en çok kullanılan emoji "Gül" emojisidir.


4. Emojinin en çok kullanıldığı sosyal medya ağı %52 ile facebook iken onu %30 ile instagram izliyor. Twitterda ise yalnızca %3 lük bir kısmı emojiler oluşturuyor.


5. Emojilerin tek başına yetebileceğine inananların sayısı artıyor. Sadece emojilerden oluşan klavyelerin üretimine başlandı bile.


6. Kalp emojilerinin öne çıktığı ülkeler,Fransa İtalya Japonya ve Suudi Arabistan.

7. Türklere özel olarak yapılmış emojiler bulunmaktadır."Atletli amca" ,"Çay" "Galata Kulesi" bunlardan birkaçı.8. Araştırmalara göre şiddet içerikli emojiler en fazla Amerika ve Kanada'da kullanılıyor.9. Alkol temalı emojilerin en çok kullanıldığı ülke ise Avusturalya.10. 2017 itibariyle her gün facebook'da yaklaşık olarak 60 milyar emoji gönderiliyor.
11. Emojiler beraberinde yepyeni trendler ortaya çıkarıyor. Emoji yastıkları bunlardan birisi. 
Dünyada en sık kullanılan 11 emojiyi sizlerle paylaştım. Uzun süredir yazı yazmamamın sebebi üniversite sınavına hazırlanmamdı. Neyse ki geri döndüm ve düzenli yazı yazmaya devam edeceğim. Daha çok bilgi edinmeniz dileğiyle...

Dünyada en çok kullanılan emojiler. En sık kullanılan emojiler.Türkiye’de en çok kullanılan emojiler. Emoji.Emoji’yi kim buldu,kim icat etti. Yüz ifadeleri,emoji hakkında 11 bilgi. Emoji hakkında bilgiler. Ülklere göre emoji sıralaması. Emoji. Emojiler.


           Helal olsun! Hoş değil! Yerim! Çok acı... Yok artık! Çok iyi! Kızgın!

2 yorum:

  1. Atletli amcaya hiç denk gelmedim 😀 Ama on numara fikir

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yorumunuz için teşekkürler,Play Store da özel emoji uygulamaları var atletli amcayı orada bulabilirsiniz:)

      Sil